Националната асоциация на медиаторите в България проведе среща с правителствена делегация от Виетнам с цел обмен на опит в областта на медиацията. По време на срещата българската страна предложи да бъде сключен меморандум за сътрудничество, което беше позитивно оценено от виетнамските участници.
Коментари от представителите
Милена Гунчева, председател на Националната асоциация на медиаторите, изрази задоволство от срещата. Тя сподели:
Изключително сме доволни от срещата, която проведохме. Работим в една и съща насока в областта на общностната медиация. Смятам, че и ние можем да се поучим от тях, и те от нас.
От своя страна, Нгуен Танх Нгок, заместник-министър на правосъдието на Виетнам, добави:
Ние оценяваме високо срещата с Националната асоциация на медиаторите в България. Тя беше много полезна и резултатна.Според него, разговорите с българските партньори открили много общи черти в работата по медиацията в двете страни.
Основни теми на обсъждане
По време на дискусията, Гунчева подчерта значимостта на медиацията в наказателното право и възстановителното правосъдие, които са нови теми за виетнамската система. Тя уточни:
Изключително много се заинтересуваха от медиацията в наказателното право, защото при тях няма такава възможност.В допълнение, тя акцентира на уникалните характеристики на системите и подходите в България и Виетнам.
На срещата са били обсъдени и различията между практиките на медиацията в България и Виетнам. Гунчева сподели, че виетнамският модел допуска съдията да бъде медиатор, което е различно от българската практика.
Най-силно впечатление ни направи, че те имат медиация в съда.Продължаващите обсъждания ще доведат до сключване на меморандум за съвместна работа между двете страни.



