В кубратското село Звънарци е спасено щъркелче, увиснало от гнездото си след като се е оплело в сезал. Информацията е потвърдена от общинската администрация на Кубрат.
Спасителната акция е организирана от кмета на селото Хюсние Фикрет, заедно с доброволци и местни жители. Сигналът за бедстващата птица е подаден веднага след завръщането на Хюсние Фикрет от фестивала "Вълшебна плетеница - живи човешки съкровища" в съседното село Юпер.
При пристигането си на мястото, кметицата установила, че щъркелчето е увиснало на височина около седем метра, а животът му е бил в опасност. С помощта на фадрома, Фикрет е достигнала до гнездото и е освободила птицата от сезала, който било оплел около крака си.
Според плановете, в понеделник щъркелчето ще бъде транспортирано до Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе, откъдето ще бъде пренасочено към Спасителния център за диви животни в Стара Загора за лечение и последващо отглеждане.
Това не е първият инцидент с щъркелчета в района; преди три години служители на община Кубрат също спасяваха щъркелче в село Точилари, което се бе оплело в жици при гнездото.



