Северна Корея предприема значительни стъпки за разширяване на своя ясен ядрени флот. Лидерът Ким Чен Ун представи амбициозен план за строителството на по два значими военни кораба на година през следващите пет години.
Новите кораби ще бъдат с размерите на ескадрен миноносец "Чо Хьон", който е с водоизместимост от 5000 тона. Информацията беше обявена чрез държавната информационна агенция КЦТА (KCNA) след церемония в пристанище Нампо.
Ново бойно поколение и способен флот
Ким Чен Ун инспектира новия разрушител "Чо Хьон", който вече е зачислен към Западния флот и е преминал през интензивни тестове в продължение на 14 месеца. Тестовете включваха и изстрелвания на крилати ракети с ядрени бойни глави.
Разрушителят разполага с 74 вертикални пускови установки за различни видове ракети.
Според експерти от Южна Корея, изграждането на кораба е могло да е съпроводено с помощ от руски технологии. През следващите години Пхенян планира да добави още един 5000-тонен миноносец - "Канг Кон", който е претърпял инцидент при спускането си на вода.
Модернизация на военноморските сили
Ким Чен Ун подчерта, че ядрено въоръжаването на флота напредва с цел поддържане на арсенала в постоянно готово състояние. Той признава, че военноморските сили в миналото са били по-слаби, но планираната модернизация ще увеличи значително техните способности.
Изграждането на нови и модернизирани военноморски бази играе ключова роля за постигането на тези цели. Тази тема беше основна на заседание на Централния комитет на Корейската трудова партия на 22 юни 2026 г.
Севернокорейската корабостроителна индустрия показва постоянен напредък, постигайки темпо на производство от два разрушители на година през 2025 г. В контекста на международния производствен капацитет, САЩ произвеждат средно около 1,6 разрушителя годишно, а Китай - от 6 до 10 кораба годишно.


