Община Русе продължава да настоява за бързо подписване на споразумение, необходимо за реконструкцията на булевард „България“. Този булевард е важен за международния трафик, особено за тежкотоварни камиони, преминаващи през Дунав мост. На пресконференция кметът Пенчо Милков подчерта, че местната администрация е готова и е завършила подготовката, но все още няма официално проектно предложение от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Местната власт е предприела действия, изпращайки официални писма до регионалното министерство и АПИ, с призив процедурата да бъде ускорена. Въпреки многобройните работни срещи и постигнатото принципно съгласие, напредъкът по проекта остава блокиран.
Необходимост от спешна реконструкция
Общината е готова да вложи собствени средства, за да осигури модернизацията на булеварда и прилежащата инфраструктура. Проектът предвижда не само асфалтиране на пътя, но и обновяване на тротоарите, подлезите и инсталиране на шумозащитни конструкции.
„Постигнахме съгласие да работим съвместно и да финансираме както проектирането, така и строително-монтажните дейности“, заяви кметът Пенчо Милков.
Проблеми с инфраструктурата
Булевард „България“ е част от републиканската пътна мрежа, но градът е принуден да инвестира постоянно в него. След последния ремонт, трасето все още не е официално въведено в експлоатация. Общината редовно извършва ремонти на най-проблемните участъци и получава възстановяване на средствата, но с голямо закъснение.
По думите на кмета, настоящият финансов модел ощетява граничните общини и трафикът в Русе е значително натоварен от движението на камиони. Процесите по проектиране и избор на изпълнители се усложняват от постоянни съдебни жалби.
Бъдещи планове и важност на булеварда
След изграждането на новата магистрала между Русе и Велико Търново, булевард „България“ ще играе важна роля в градската транспортна мрежа, свързвайки различни квартали. Подобрение на връзката между булевардите „България“ и „Христо Ботев“ също е в плановете, като ще се удвоят лентите за движение.
„Булевард „Христо Ботев“ и отсечката от магазин „Джъмбо“ до ДЗС ще се превърнат в основния способ за излизане от града“, допълни Пенчо Милков.
Плановете на АПИ включват проектиране на целия 20-километров участък, със старт прогнозно за 2026 година, но липсата на финално споразумение продължава да забавя напредъка на проекта.



