Работата по досъдебното производство за насилие над деца в интерната "Христо Ботев" в село Варненци продължава, съобщават от Апелативната прокуратура в Варна. Разследването се фокусира върху сексуално и физическо насилие, извършвано от непълнолетни деца.
Към момента не е идентифицирано конкретно лице за обвинение, а мерки за процесуална принуда все още не са взети. Назначени са, но не и финализирани, съдебномедицински експертизи за две от децата, които са сочени за пострадали от сексуално насилие.
Допълнителни комплексни психолого-психиатрични експертизи за общо 7 деца потвърдиха, че те са жертви на насилие. Разследването продължава, а сроковете му са удължени поради забавяния при извършването на експертизите и необходимостта от следствени действия, свързани с деца, напуснали интерната.
История на делото
Производството е образувано на 17 юли 2025 г., като от прокуратурата са поискани информация и документи от различни институции.
В "Синя стая" в Сливен са разпитани 4 деца, които са сочени за жертви на физическо и сексуално насилие, тъй като към момента на инцидента са били в своите домове, а не в интерната. Освен тях, разпитани са и 13 деца, които са продължавали да бъдат настанени в интерната след образуването на делото, наред с 12 допълнителни свидетели, завършили престоя си преди разследването.
Разпитите на служителите от социалното заведение също продължават.
Обвинения за забавяне на разследването
Вчера омбудсманът Велислава Делчева повдигна въпрос за сериозно забавяне в разследването по сигнала за насилие. Тя изрази загриженост, че децата продължават да бъдат изложени на опасна среда, въпреки че сигналите са подадени преди година и делото е вече образувано.



