Проект на Столичната община за разширяване на канализационната мрежа в квартал „Горубляне“ стартира с инвестиция от 5 милиона евро. Очаква се модернизацията да засегне над 460 домакинства и да подобри значително качеството на живот в района.
Описание на проекта
Инвестиционният проект, наречен „ВиК мрежи в кв. Горубляне“, се изпълнява от „Софийска вода“ и обхваща разширяване на канализационната мрежа в различни участъци на квартала. Проектът е важна стъпка напред в модернизацията на ВиК инфраструктурата и ще се реализира на етапи чрез изграждане на шест под-обекта.
Под-обектите на разширението
- Канализационни клонове по ул. „Цветна градина“ и ул. „3-ти май“, включително съпътстващи водопроводи;
- Канализационни клонове по ул. „Музейна“ и ул. „3-ти май“;
- Канализационни клонове по ул. „Пионерска“, ул. „Синчец“, ул. „3-ти май“, ул. „5-ти ноември“ и ул. „12-ти април“;
- Канализационни клонове по ул. „3-ти май“, ул. „5-ти ноември“;
- Канализационни клонове по ул. „Урвишка крепост“;
- Реконструкция на канал по ул. „5-ти ноември“ и ул. „Витошка“.
Очаквани резултати
С реализирането на проекта ще се осигури достъп до канализационни услуги и ще се подпомогне по-ефективното управление на водоснабдителната мрежа. Проектът също така ще допринесе за намаляване на рискa от бъдещи нарушения на водоснабдяването.
След приключването на строително-монтажните дейности, пътните настилки ще бъдат възстановени съгласно одобрения проект. Завършването на разширението е планирано до края на 2027 година.
Допълнителни инициативи
Столична община активно подготвя нови ВиК проекти, които ще бъдат финансирани по Програма „Околна среда 2021 – 2027“. В момента текат 20 обществени поръчки, от които 10 са за строителство и 10 за строителен надзор. Изборът на изпълнители се очаква да бъде завършен до края на лятото.



