В Народното събрание депутатите продължават работата по промените в Закона за съдебната власт. Новите текстове предвиждат важни изменения в процедурата за назначаване на магистрати и състава на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Според предложените изменения, ВСС с изтекъл мандат няма да има право да назначава нови магистрати. Освен това, членове на следващия ВСС няма да могат да бъдат избирани лица, които са заемали поста председател на върховни съдилища или главен прокурор, или пък изпълняващи подобни функции повече от шест месеца.
Друго важно изменение е отпадането на обществената квота във ВСС. Също така, правилото, което предвиждаше, че шефът на Националната следствена служба трябва да бъде и зам.-главен прокурор, също е отменено.


