Промени в осигуровките на държавните служители

Правителството планира постепенно да премести част от осигуровките на държавните служители на самите тях. Очаква се новата схема да бъде ясна до края на седмицата.

Р

Редакцията

Екипът на Sofia Wire

22 юни 2026 г. в 21:152 мин. четене0
Промени в осигуровките на държавните служители
Снимка: БНТ Новини

До края на тази седмица се очаква да стане ясна новата схема, по която правителството ще предложи постепенна смяна в начина на плащане на осигуровките от страна на държавните служители. Идеята е служителите да поемат 40% от осигуровките, докато останалите 60% ще са за сметка на държавата, по модел, подобен на този в частния сектор.

В замяна на това, служителите ще получат повишение на заплатите си, което да компенсира новите условия. Обаче остава отворен въпросът дали ще имат право на клас прослужено време, след като започнат да плащат осигуровки.

Подходът на управляващите

Държавните служители и работещите в наблюдаваните сектора, като военните и служителите на МВР, са в по-различна ситуация в сравнение с тези в частния сектор, тъй като вече 26 години осигуровките им се поемат изцяло от държавата. Преди 1999 г. и в двата сектора осигуровките са били поемани от работодателя.

Иван Ангелов, зам.-председател на Народното събрание от "Прогресивна България", коментира:

Искаме да оптимизираме тяхната дейност и в същото време да не намалим мотивацията им за работа.

В недалечното минало, "Демократична България" внесоха предложения за изменения в Кодекса за социално осигуряване, с които се предвижда постепенно да се намалява държавното заплащане на осигуровки до 60% от общото. Атанас Славов, депутат от ДБ, пояснява, че

предлагаме една скала да започнем от тази година и през следващите няколко години постепенно държавните служители да започнат да си плащат осигуровките.

Финансови разчети

Управляващите ще приложат новата мярка още от следващия бюджет. Към момента се извършват финансови разчети в Министерството на финансите, а Иван Ангелов отбелязва:

Когато ги получим, ще мога да ви дам повече яснота.

Редно е да се уточни, че държавните служители в момента не получават клас прослужено време и не се предвиждат предложения за възстановяването на този клас. От министерството обмислят мерки за компенсация с цел поддържане на мотивацията на служителите.

Според вносителите на поправките, ползата от новите условия за бюджета ще се отрази в бъдеще, но в момента не е ясна положителната им стойност за фиска, тъй като те ще намалят приходите от данъци.

Р

За автора

Редакцията

Новини и анализи, подготвени от редакционния екип на Sofia Wire.

Още от рубриката