Обучение на гимназисти от Русе за опасностите от наркотиците

Служители на ОДМВР - Русе обучиха гимназисти за рисковете от наркотиците в открита дискусия по повод Международния ден за борба с наркотиците.

Р

Редакцията

Екипът на Sofia Wire

26 юни 2026 г. в 14:171 мин. четене1
Обучение на гимназисти от Русе за опасностите от наркотиците
Снимка: ОД МВР - Русе

На 26 юни, в сградата на полицията, служители на ОДМВР - Русе и Превантивно-информационния център по зависимости проведоха открита дискусия с гимназисти от четири русенски училища. Събитието бе част от инициативите по повод Международния ден за борба с наркотиците.

Рискове и наказателна отговорност

В рамките на обучението, инспектори от сектор "Противодействие на криминалната престъпност" представиха информация за различни наркотични вещества и последиците от тяхната употреба. Те акцентираха на тежките здравословни, психични и социални последствия, свързани с наркотиците. Подчертано беше и значението на наказателната отговорност, предвидена в закона за притежание, употреба и разпространение на наркотици.

Дискусия с младежите

Участие в дискусията взеха ученици от 9-и, 10-и и 11-и клас на Математическата гимназия "Баба Тонка", Средно училище за европейски езици "Св. Константин - Кирил Философ", Професионалната гимназия по икономика и управление "Елиас Канети" и Средно училище "Христо Ботев". Младежите имаха възможност да задават въпроси, като основното внимание бе посветено на навременното разпознаване на рискови ситуации и изграждането на защитни механизми.

Събитието премина под мотото "Силата е в избора" и с посланието "Сътрудничим днес, пазим бъдещето утре".

Превантивна дейност

Според официална информация, тези срещи са част от продължаващата превантивна програма на ОДМВР - Русе и местния Превантивно-информационен център. Целта на институциите е да повишат информираността сред подрастващите и да насърчат тяхната активна роля за изграждане на сигурна среда, свободна от наркотични вещества.

Р

За автора

Редакцията

Новини и анализи, подготвени от редакционния екип на Sofia Wire.

Още от рубриката

Болестите на органите на кръвообращението водят до 60,9% смъртност през 2025 г.

Болестите на органите на кръвообращението водят до 60,9% смъртност през 2025 г.

Националният статистически институт изнесе данни за смъртността в България, която е висока заради заболявания на кръвообращението. Според статистиката, смъртността достига 942,2 на 100 000 души.

Редакцията26.06.2026 г., 15:1801 мин.