Министърът на външните работи Велислава Петрова прие делегация от Департамента по вътрешна сигурност на САЩ, водена от Джон Гунтанис, заместник-подсекретар по стратегията, политиката и планирането. В обсъжданията участваха и представители на Държавния департамент на САЩ.
Според министър Петрова, визитата е важна стъпка, която демонстрира признание за напредъка на България в изпълнението на техническите изисквания за сигурност. Тя изрази мнение, че премахването на визовите изисквания за туристическите визи на българските граждани ще доведе до баланс и взаимно зачитане на приоритетите между България и САЩ, като същевременно подчертава стратегическото партньорство между двете страни.
По време на срещата бяха обсъдени и следващите стъпки за финализиране на процеса по включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ, като се обърна внимание на изпълнението на оставящите законови изисквания, сред които е необходимо процентът на отказаните визи да бъде под 3%.



