Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев обяви, че разходите по фонд 'Пътна безопасност' ще бъдат насочвани единствено към дейности, които целят подобряване на пътнотранспортната обстановка. Това е направено с приоритет за намаляване на жертвите и пострадалите при катастрофи, съобщават от пресцентъра на МВР.
С решение на министъра, този подход идва след детайлен преглед на състоянието на дейностите, финансирани от фонда, който е направен веднага след встъпването в длъжност на Демерджиев.
Одитен доклад на Сметната палата
По-рано днес Сметната палата публикува одитен доклад, в който подчертава, че България е сред страните с най-високи жертви на пътя. Докладът посочва, че мерките предприемани до момента за намаляване на пътния травматизъм са недостатъчни и неадекватни.
Сметната палата: Над половин милиард лева за пътна безопасност стоят неизползвани
Докладът акцентира и на факта, че в специализирания фонд за безопасност на движение са натрупани над половин милиард лева, от които значителна част остава неизразходвана. Причините за това включват административни и организационни слабости в МВР, което управлява фонда.



