Председателят на Народното събрание и президент на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПА на ПСЮИЕ) Михаела Доцова ще открие 13-ата пленарна сесия на организацията в София.
Основната тема на сесията е "Интерпарламентарен диалог, укрепване на добросъседството и на европейската перспектива на региона". По време на сесията ще бъдат обсъдени и приети докладите и резолюциите на трите общи комисии на асамблеята, а също така ще се приеме заключителна декларация.
Тази година се отбелязват 30 години от приемането на Софийската декларация за добросъседски отношения, стабилност, сигурност и сътрудничество на Балканите, което е станало през 1996 г. и е основополагаещо за създаването на ПСЮИЕ.
На пленарната сесия в София ще завърши и българското председателство на ПА на ПСЮИЕ, което страната ни изпълнява от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. Михаела Доцова ще предаде председателството на парламента на Румъния за следващата година.



