Конституционният съд на Република България обяви решението на Народното събрание, задължаващо Министерския съвет да внесе законопроект за ратифициране на присъединяването на страната към Устава на Съвета за мира, за противоконституционно. Решението, прието единодушно от всички 12 съдии, бе обявено след заседание, в което участвал и докладчикът съдия Галина Тонева.
Нарушение на принципа за разделение на властите
Според съда, Народното събрание нарушава принципа на разделение на властите, като се намества в правомощията на изпълнителната власт. Съдиите посочват, че парламентът не може да задължава Министерския съвет или министъра на външните работи да предприемат действия, които не произтичат от Конституцията.
Съгласно принципа за разделение на властите, парламентът не може чрез свои решения да навлиза в компетентността на други държавни органи.
Правомощия на изпълнителната власт
В решението си Конституционният съд подчертава, че правомощието на законодателя да ратифицира международни договори не дава основание да се задължава Министерския съвет. Също така, решението на Народното събрание относно обнародването на закона за ратификация, предвидено в срок от 15 дни, е в противоречие с Конституционния ред, тъй като само държавният глава има право да обнародва закони.
Исторически контекст
През март т.г. депутатите на „ДПС-Ново начало“ задължиха служебното правителство да представи проект за ратификация на Съвета за мира, създаден по инициатива на Съединените щати. Тогавашният министър-председател Росен Желязков обяви присъединяването на България на 22 януари, а служебният премиер Андрей Гюров изрази намерение да сезира Конституционния съд, ако проектът бъде приет.



