Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) планира да поиска отмяна на Закона за държавния служител, след като правителството се обяви за въвеждане на нови лични осигуровки. Според КНСБ, държавата ще спести 130 милиона евро до края на годината, а догодина стойността на спестяванията би могла да достигне 400 милиона евро.
Настоявания на КНСБ
Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че при въвеждане на новите условия, синдикатът ще настоява за отмяна на закона. Той посочи, че ако държавните служители започнат да плащат 20% осигуровки от август, а през следващата година - 40%, КНСБ официално ще поиска законовите промени.
Да отпадне Законът за държавния служител, да се отмени и всички да минат по трудови правоотношения с всичките си права, освен задължения
Той добави, че правото на сдружаване и колективно договаряне трябва да бъде възстановено, както и правото на стачки.
Недоволство от разходите
КНСБ изрази недоволство, че новите разходи за персонал не засягат МВР и Министерството на отбраната, където не се предприемат действия за оптимизация.
Главният икономист на КНСБ, Любослав Костов, алармира, че при новите осигуровки, дори и с компенсация в заплатата, се предвижда намаляване на доходите на държавните служители. Според него, служител с нетна заплата от 945 евро в момента ще получава по-малко с 21 евро на месец до края на годината.
При една и съща заплата днес и след 3 месеца държавният служител ще получава 21 евро на месец по-малко
Костов подчерта, че не се вземат предвид и влиянието на инфлацията, която от началото на годината е 6-7%.
Искане на компенсациите
От КНСБ настояват спестените средства от незаети позиции да бъдат инвестирани в компенсации за заплатите в публичния сектор, за да се справят с инфлационния натиск.


