Киър Стармър, премиер на Великобритания, подаде оставка по време на изявление пред "Даунинг стрийт" 10 в Лондон. Решението е резултат от загуба на доверие в редиците на Лейбъристката партия, след като Анди Бърнам бе избран за депутат на частичните избори в Мейкърфийлд.
След като обяви оставката си, Стармър увери, че ще остане на поста до завършването на вътрешнопартийната надпревара за избор на нов лидер. Той призна, че съпартийците му вече не го възприемат като най-подходящия човек да води партията на предстоящите общи избори.
Знам, че въпросът, който се задава сега, не е кой е бил най-подходящ да промени Лейбъристката партия... въпросът, който моята партия задава сега, е дали аз съм най-подходящ да я водя на общи избори.
Стармър добави, че е чул отговора на парламентарната група относно бъдещето си, което приема с достойнство. В своята равносметка той определи влизането си в "Даунинг стрийт" през 2024 г. като най-важния момент от живота си.
Според него правителството е постигнало напредък в области като имиграция и разходи за отбрана, а също така е успяло да възстанови международната репутация на Великобритания.
Стармър е категоричен, че ще осигури плавен преход на изпълнителната власт:
Ще дам на моя наследник пълната си и недвусмислена подкрепа, знаейки, че той ще наследи една Великобритания, която е много по-силна и по-справедлива от тази, която аз наследих преди две години.



