Административен съд в Пловдив потвърди глоба от 51,13 евро (100 лева) за стоматолога д-р Десислава Георджева след трагичния инцидент със 6-годишния Ангел Райчев от Белащица.
Детето почина на 4 април 2025 г. по време на зъболекарска интервенция, която продължила четири часа под обща анестезия. Глобата е наложена за административно нарушение, а именно липса на задължителна консултация с педиатър преди манипулацията.
След инцидента Изпълнителна агенция "Медицински надзор" наложи две глоби на д-р Георджева - от 153,39 евро (300 лева) и 51,13 евро, като по-високата глоба беше отменена от съда.
Останалата глоба остава в сила, тъй като съдът установи, че е налице нарушение на медицинските стандарти. Санкцията стана окончателна, тъй като д-р Георджева не е обжалвала в срок.
Смъртта на Ангел предизвика обществено недоволство и протести, а от Българския лекарски съюз призоваха за отговорност на институционално ниво.
Прокуратурата е повдигнала обвинение срещу анестезиолога д-р Пламен Мандев, но по-късно той бе освободен под гаранция от 3000 лв.



