Заради значителните ниски изкупни цени, липсата на пазар и неконтролируемия внос от съседни държави, фермери от пловдивското село Златитрап са принудени да унищожават своята реколта. Такъв случай е на Георги Телкиев, който започна да разрушава 50 декара ранно зеле след като изчисли загубите от нереализираната продукция.
Според Георги Телкиев:
Има голям внос от зеленчуци и нашата стока остава нереализирана и се налага да го унищожим. Тази година себестойността на един дка е 1000 евро. Не съм набрал един килограм зеле, това означава 50 декара, това са 50 000 евро съм на загуба от тази продукция.
По данни на Телкиев, 250 тона зеле от неговата нива ще бъдат унищожени. Подобна е ситуацията и с Иван Кабуров от село Мало Конаре, който споделя, че е реализирал едва около 20-30% от реколтата си.
Иван Кабуров заявява:
Другата реколта започва да се нацепва, презрява и другата седмица смятам да я унищожа.
Телкиев подчертава разочарованието си от ситуацията:
Тази красота ще бъде погубена, направо си е за черна панделка.
Той се надява да покрие загубите с нова реколта от различни видове салати, но ако и там положението не се подобри, смята да спре отглеждането на зеле.
В интервю той сподели:
За догодина категорично няма да сеея зеле, защото няма смисъл. По-добре да минавам на поливна царевица.
Производителите на зеленчуци призовават за спешни мерки за подпомагане на сектора и съобщават, че ако не се вземат мерки до есента, броят им ще намалее драстично.



