Морската вода в района на Офицерския плаж във Варна вече е призната за безопасна за къпане. Това съобщиха от Областната управа в града след проведените проби.
След неотдавнашни резултати, които показаха несъответствия в качеството на водата, Регионалната здравна инспекция (РЗИ) - Варна отново провери състоянието на водата. На 16 юни пробите не бяха подходящи за къпане, но последваща оценка на 19 юни показа значителни подобрения.
Областният управител Марио Смърков свика среща с представители на различни институции, включително РЗИ, РИОСВ, ВиК и Общината, за да обсъдят необходимите действия. Обсъдени бяха мерки за установяване на причините за предишната неблагоприятна ситуация и осигуряване на безопасността на гражданите и туристите.
Специалисти от РИОСВ извършиха проверки на Шокъровия канал, считан за възможен източник на замърсяването, но нарушения не бяха установени. По време на проверката, системата работеше в параметрите на своя капацитет.
Експертите подчертават, че краткотрайните отклонения в микробиологичните показатели често се наблюдават след силни дъждове. Варна използва смесена система за отвеждане на дъждовни и битови води, което може временно да повлияе на качеството на водата при интензивни валежи. За дългосрочно решение на проблема са необходими значителни мерки.



