Бесплатна вода в Русе по време на горещините

Община Русе ще раздава безплатна минерална вода от 29 юни до 3 юли заради опасните температури. Инициативата включва и медицинска помощ.

Р

Редакцията

Екипът на Sofia Wire

26 юни 2026 г. в 14:182 мин. четене0
Бесплатна вода в Русе по време на горещините
Снимка: Община Русе / Архив

Раздаване на безплатна минерална вода

Община Русе обяви, че от 29 юни до 3 юли ще раздава безплатна минерална вода на гражданите. Инициативата е в отговор на очакваните опасно високи температури, според информацията от пресцентъра на местната администрация.

Временният пункт за раздаване на вода ще бъде разположен пред сградата на Съдебната палата и ще работи всеки ден от 11:00 до 15:30 часа.

Подкрепа от доброволци и медицински екипи

В организираната инициатива за помощ на русенци през най-топлите часове вземат участие доброволци от Българския Червен кръст, които ще предоставят вода на преминаващите в централната част на града.

На мястото също така ще бъдат медицински специалисти от здравните кабинети на Община Русе, които безплатно ще измерват артериалното кръвно налягане и ще предоставят съвети за предпазване от жегите.

Мерки за охлаждане на градската среда

Допълнително, Община Русе продължава миенето на основните улици и булеварди, което е част от предварително утвърден график. Тази дейност не само поддържа чистотата, но и спомага за понижаване на температурата на пътните настилки в горещите часове.

Препоръки за безопасност

Администрацията призовава гражданите да избягват дългото излагане на пряка слънчева светлина между 11:00 и 17:00 часа. В допълнение, специалистите съветват да се приемат достатъчни количества течности и да се носят светли и леки дрехи. Особено внимание трябва да се обръща на уязвимите групи в обществото, като възрастните хора, малките деца и пациентите с хронични заболявания.

Р

За автора

Редакцията

Новини и анализи, подготвени от редакционния екип на Sofia Wire.

Още от рубриката

Болестите на органите на кръвообращението водят до 60,9% смъртност през 2025 г.

Болестите на органите на кръвообращението водят до 60,9% смъртност през 2025 г.

Националният статистически институт изнесе данни за смъртността в България, която е висока заради заболявания на кръвообращението. Според статистиката, смъртността достига 942,2 на 100 000 души.

Редакцията26.06.2026 г., 15:1801 мин.