В цялата страна се състояха бдения в памет на жертвите на катастрофи по българските пътища. Участниците в тях искат незабавни и радикални мерки срещу бездействието на институциите.
Трагедията с деца от "Славия"
Неотдавна две деца от футболен клуб "Славия" и бащата на едно от тях загинаха в тежка катастрофа на АМ "Тракия". По този повод, бдението в София се проведе пред Съдебната палата, като там се събраха родители и близки на деца, загинали по пътищата.
Много деца, носещи палатки, се присъединиха с призив "Войната по пътищата трябва да спре". „Аз искам да порасна“ - това бяха някои от най-силните думи, произнесени пред Съдебната палата.
Протести и искания
Младите футболисти от "Славия" също дойдоха, за да почетат паметта на своите загинали приятели. Протестиращите настояват за строги мерки и отговорност от шофьори, причинили инциденти, както и за спешни инфраструктурни промени.
Крайно време е да се носи наказателна отговорност, да се посочат хората от АПИ, заради които загиват деца.
Това заяви Петя Иванова от Сдружение "Ангели на пътя". Красимир Филипов, баща на убития Филип, подчерта, че е неприемливо камион да преминава през ограничителни мантинели и зададе въпроса: "Къде е държавата?".
Петър Калчев сподели: "Писна ми да убиват нашите деца. Моето дете тренира в 'Славия' и тази новина ни разтресе."
Бдения и протести в други градове
Подобни бдения и протести се проведоха и в Пловдив, където гражданите отново поискаха незабавни мерки за сигурност по пътищата.
Призивът "Стига вече" обедини протестиращите, които изразиха своето възмущение от продължаващото бездействие на институциите.



