Министърът на външните работи Велислава Петрова се срещна с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, в рамките на неговата работна обиколка в Европа, съобщиха от Министерството на външните работи.
Петрова подчерта, че Индонезия е важен партньор за България в Югоизточна Азия и акцентира на значението на посещението за активизиране на политическия диалог и двустранното сътрудничество. Двете страни се съгласиха, че връзките им имат значителен потенциал за развитие, особено в секторите на икономиката и търговията.
Перспективи за сътрудничество
Министрите обсъдиха необходимостта от задълбочаване на икономическите връзки, диверсификация на стокообмена и насърчаване на инвестициите. Бяха разгледани перспективи за развитие на логистиката и транспортната свързаност, включително възможностите на българските морски пристанища.
Други обсъдени теми включваха туризма и културното сътрудничество.
По-късно през деня заместник-министър Христо Полендаков също проведе среща с Мухамад Анис Мата, на която подчерта важността на 70-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Индонезия. Събитието беше представено като стимул за разширяване на политическия диалог и сътрудничеството в множество области.
Обсъдени теми за сътрудничество
На срещата бяха дискутирани следните ключови области:
- Търговско-икономическите връзки
- Инвестиции
- Халал сертифициране на продукти
- Туризъм
- Работна сила
- Култура и образование
Заместник-министър Анис Мата представи специално изготвено лого от индонезийската страна по повод 70-ата годишнина. Логото съчетава образи на лъва – символ на България, и гарудата, която е част от герба на Индонезия.



