Изпълнителният директор на Националния дворец на културата (НДК) Андриана Петкова е депозирала молба пред Върховния административен съд (ВАС) за отмяна на решението за наложената глоба от 5000 лева за конфликт на интереси. Петкова иска делото да бъде върнато за ново разглеждане поради нарушаване на процесуалните права на защитника ѝ.
В позиция до медиите Петкова посочва, че по време на съдебното заседание на 20 май 2026 г. упълномощеният от нея адвокат не е имал възможност да упражни правото ѝ на защита. Молбата е основана на чл. 239, т. 5 от Административно-процесуалния кодекс, който предвижда отмяна на решения, когато страната по делото е била лишена от участие или не е била надлежно представлявана.
Петкова подчертава, че съдебният акт е разгледал казус с висока обществена значимост, без една от страните да получи необходимото представителство. В представената пред ВАС писмена защита са изложени аргументи за съществени процесуални нарушения. Изказва се и безпокойство, че редица предложени доказателства и възражения не са били адекватно обсъдени.
По-рано днес, Върховният административен съд е потвърдил решението за глобата, което е окончателно и не подлежи на обжалване.



