Четири американски военнотранспортни самолета вече са излетели от летище "Васил Левски" в София, а министерството на отбраната съобщи, че останалите ще напуснат поетапно до понеделник.
На 27 юни премиерът Румен Радев потвърди, че напускането на самолетите ще стане факт до края на юни. Той изрази уверение, че Съединените щати продължават да бъдат стратегически съюзник на България в сферата на сигурността, както и важен партньор в енергетиката, икономиката, високите технологии и изкуствения интелект.
Правителството взема решение на 29 май за удължаване до 30 юни на срока на пребиваване на до 15 американски самолета в България, обслужващи личен състав и оборудване.
Според информация от служебния министър на отбраната Атанас Запрянов, на 25 февруари на летище "Васил Левски" са били разположени 10 самолета, тип KC-135, като техният брой е променлив и не трябва да надвишава максимално допустимите 15.


