60 години от откритие на Музея на транспорта в Русе

На 26 юни 1966 година в Русе е открит Националният музей на транспорта и съобщенията, отбелязвайки стогодишнината на първата железопътна линия в България.

Р

Редакцията

Екипът на Sofia Wire

26 юни 2026 г. в 09:422 мин. четене0
60 години от откритие на Музея на транспорта в Русе
Снимка: Dunavmost

На 26 юни 1966 година Русе става домакин на основополагающо събитие за българската транспортна история - открит е Националният музей на транспорта и съобщенията. Тази дата е отбелязана като стогодишнина от откритие на първата железопътна линия в страната.

Исторически ценности и гарата

Музеят се помещава в сградата на първата жп гара в България, построена през 1866 година по проект на британските братя Баркли. Към момента историческата сграда е обявена за паметник на културата. Експозицията е разделена на две части - вътре в гарата и на открито, където посетителите могат да видят автентични парни локомотиви и уникални модели вагони.

Някои от най-ценните експонати включват личния вагон на цар Фердинанд I и вагон, специално проектиран за турския султан.

Развитието на железниците в България

Изборът на Русе за място на музея не е случаен. Строителството на първата железопътна линия, свързваща Русе и Варна, започва на 21 май 1864 година. Проектът е поверен на британската компания "Гладстон и братя Баркли", а в работите участват около 15 000 души. Линията е открита официално на 7 ноември 1866 година от управителя на Дунавския вилает Мидхад паша.

Дължината на трасето е 224 километра и включва осем междинни спирки, между които Разград и Каспичан. Пътуването между двете крайни точки отнема около осем часа, а комуникацията между гарите първоначално става с френски телеграфни апарати.

През 1888 година, след Берлинския договор, България откупува железопътната линия за 50 милиона златни лева, а първият държавен заем е сключен с Великобритания.

Тържествата и края на парната тяга

Според архиви на БТА, през юни 1966 година в Русе се провеждат значителни тържества. В дните преди откриването на музея е завършено електрифицирането на линията Русе - Горна Оряховица, което значително скорости пътуванията. Плановете предвиждат парните локомотиви да бъдат напълно извън експлоатация до 1972 година.

На 26 юни държавният лидер Тодор Живков, начело с делегация, присъства на церемонията и произнася реч пред хиляди жители на новопостроения стадион "Локомотив". В своята позната реч той подчертава значението на напредъка в транспортния сектор.

"Колосалните темпове, с които се развива българският железопътен транспорт, показват напредъка и разцвета на нашата родина."

В края на деня официалната делегация прерязва лентата на новия Музей на транспорта в историческата гара "Русе - Изток", оставяйки следа от юбилейните чествания на българските железници.

Р

За автора

Редакцията

Новини и анализи, подготвени от редакционния екип на Sofia Wire.

Още от рубриката