На 23 юни 2026 г. Варна отбеляза 49 години от потушаването на пожара на танкера “Ерма”, който заплашваше пристанището и крайбрежието на града.
Пред паметната плоча се събраха ветерани – моряци, водолази и пожарникари, които са участвали в борбата с огнената стихия, заедно с варненци и представители на местната администрация.
Музеят за нова история на Варна пое инициативата за организиране на тържествено отбелязване на 50-та годишнина от този критичен момент, който остави отпечатак в историята на Варна. Целта е да бъде изразена благодарността на обществото към героите, които поеха огромен риск, изпълнявайки своя професионален и граждански дълг.
За музея е важно 50 години по-късно да бъде официално засвидетелствана тази благодарност.



